Na obsah
Drobečková navigace
Nacházíte se: Hlavní strana » Pro turisty » Turistika v okolí

Turistika v okolí

Jak se k nám dostanete

Obec je dostupná silnicí III/2791, která se v Paceřicích odděluje od rychlostní silnice Praha – Liberec 35/E442. Z Českého Dubu přes Třtí vede do Radimovic silnice III/2710. Obcí projíždí autobusy na trase Turnov – Český Dub (zastávky Zámek Sychrov, Radimovice, Nádraží Sychrov) a trase Turnov – Sedlíšťka (zastávky Zámek Sychrov, Radimovice).

K parkování využijte náves v centru obce nebo parkoviště před zámkem Sychrov, ve většině obce je stání zakázáno, stáním na vyhrazených parkovištích tak nejen přispíváte k plynulosti dopravy, ale vyhnete se také pokutě a ztrátě bodu.

Pokud zvolíte vlak, vystoupíte na zastávce Sychrov (druhá zastávka na trase Turnov – Liberec). Zastávka se nachází 10-15 minut volné chůze do kopečka od centra Radimovic.

Vytáhne-li vás pěkné počasí na kolo, oceníte několik cyklotras procházejících obcí nebo okolo ní.

CyklostezkaDélkaPrůběh trasy
II. třídy, číslo 1489 kmHrádek nad Nisou (Č./Něm.) – Chrastava – Liberec – Sychrov – Turnov – Pleskotský mlýn
KČT č. 1432 kmLiberec – Rašovka – Proseč pod Ještědem – Český Dub – Libíč – Údolí Mohelky – Sychrov
IV. třídy, č. 304424 kmSovínky – Nechálov – Sychrov – Hodkovice – Záskalí – Dlouhý Most
IV. třídy, č. 30478 kmSychrov – Svijany
IV. třídy, č. 305115 kmSychrov – Jenišovice – Ondříkovice – Dolánky u Turnova

Co je v Radimovicích zajímavého

Nejvýraznější krajinotvorný prvek tvoří lipová alej, která začíná na malé návsi u pomníku obětem druhé světové války, pokračuje směrem k zámku Sychrov a je zakončena skupinou pískovcových soch svatých (Vavřince, Jana Nepomuckého a Floriána) z 18. a 19. století.

Další památky jsou rázu technického a souvisejí se stavbou železnice Pardubice – Liberec v 19. století. Směrem od Turnova projedete na zastávku Sychrov 676 m dlouhým tunelem proraženým pod celou obcí. Za nádražní budovou pokračuje trať unikátním osmi obloukovým viaduktem klenoucím se nad údolím Mohelky ve výšce 32 m. Jeho konstrukce osmi oblouků ve dvou patrech nad sebou je unikátní nejen v Česku, ale i ve světě.

Na území naší obce a sousedního Sychrova se nalézá naučná stezka Putování s Kamilem Rohanem, která byla otevřena 19. srpna 2008 ve spolupráci s Lesy České republiky. Stezka návštěvníky seznámí se zdejší přírodou i historií spojenou s knížecím rodem Rohanů.

Zámek Sychrov

V těsném sousedství obce se nachází obec Sychrov, které dominuje zámek Sychrov. Původně barokní zámek byl v 19. století přestavěn knížecím rodem Rohanů v novogotickém stylu. Zámek se může pochlubit například vyřezávanou výzdobou z dílny Petra Buška nebo také největší sbírkou francouzského portrétního malířství. K zámku náleží i anglický park, jehož krásu ocenil i Antonín Dvořák při svých častých návštěvách.

Kam vyrazit v okolí

Obec Radimovice leží v malebném prostředí Českého ráje. V nejvyšším bodě cesty do Pěnčína se nachází nejen socha sv. Barbory, ale je odtud možné vidět celé Radimovice se siluetou zámku Sychrova. Dále v lesích za zámkem ční zřícenina hradu Frýdštejn, za dobrého počasí jsou na východním horizontu za Ještědsko-kozákovským hřbetem viditelné i vrcholky Krkonoš. Od Kozákova k jihu po hřebeni přecházíme k hoře Tábor. Nad městem Turnov vidíme typické ukázky Českého ráje – siluetu hradu Trosky, Vyskeř nebo všeňský kostel. Západní obzor pak zdobí Bezděz a Ralsko, pohledu na sever dominuje Ještěd.

Celé okolí obce je poseto sochami světců, roubenými staveními, kříži, kapličkami, památníky padlých vojáků či pamětními deskami významných rodáků (Kamení – Václav Laurin, Husa – Bohdan Kaminský,...). Velké množství historických památek nalézáme ve 4 km vzdálené osadě Vlastibořice, především pak jedna z nejstarších dřevěných zvonic a kostel sv. Kateřiny asi ze 12. až 13. století s pozdějšími barokními úpravami.

Nejbližšími městy jsou 6 km vzdálené Hodkovice nad Mohelkou s historickým centrem města a vyhlídkovým letištěm a 10 km vzdálený Turnov s mnoha historickými památkami a Muzeem Českého ráje.

Mohlo by vás zajímat